Ağız Hijyeninizi Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Öncelik var olan hasarlı dişlerinizi tedavisi yapılmalıdır. Kaviteleşmiş çürükler hiç bir şekilde fırçalayarak düzelmeyip çürümeye devam edecektir. Hatta daha da ilerleyerek dişinizin pulpası dediğimiz canlı kısmını etkileyerek, ağrıya yol açmakta ve bunun sonucunda da geri dönüşü olmayan bir aşamaya gelip kanal tedavisini gerektirmektedir.

Ağzınızda sadece kökü kalmış ve ya büyük çürüklü dişlerde kök ucunda oluşan enfeksiyon sadece dişinizle kalmaz ve vücudunuzada zarar verir. Kronik enfeksiyon odakları oluşarak vücudunuzda sürekli bir rahatsızlık oluşturabilir. Bunların vücudunuzda bulunması zararlıdır ve tedavilerinin yapılması gereklidir.

Diş eti problemleri enfeksiyonlu dişlere benzer şekilde vücutta kronik bir enfeksiyon odağı oluşturmaktadır. Diş eti inflamasyonu ile başlayan hastalık eğer tedavi edilmezse ilerleyerek sadece diş etiyle sınırlı kalmayıp diş çevresi dokularıda etkileyip , diş etlerinde çekilme, dişi destekleyen kemik dokuda kayıp, ağız kokusu ve sağlam çürüksüz bir şekilde olan dişin çekilmesine kadar gitmektedir

Ağzınızın sağlığına kavuşturulmasında diş hekimizinle adım atıldıktan sonra artık en büyük pay siz hastalarımıza düşmektedir. Öncelikle her öğünden sonra dişlerinizi en az 2 dakika olacak şekilde, dişin 3 yüzeyinin her birine en az 4 fırça darbesi gelecek şekilde fırçalanması gerekmektedir.

Bu videodaki gibi fırçalayarak daha doğru bir fırçalama yapabilirsiniz

Gargara kullanmak zorunda mıyım?

Marketlerde kullanılan gargaraları eğer dişlerinizi düzenli fırçalamıyorsanız almanız ve kullanmanız fayda etmez. Fakat eğer düzenli fırçalıyorsanız ve ağzınızda ekstra bir ferahlık ve hijyen hissi hissetmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Ama ağız sağlığınız için düzenli olarak diş fırçalamanız yeterlidir. Kullanmak zorunda değilsiniz

Peki ya diş ipi gerekli mi?

Yapılan son çalışmalar diş ipinin etkili olmadığını göstermiştir. Ama elbetteki bu kesin doğru demek değildir. Eğer rahat hissedecekseniz kullanabilirsiniz.

Ya diş macunu ve fırça fark eder mi?

Doktorunuzun özel bir tavsiyesi olmadığı müddetçe çokta önemli değildir. Esas işi yapan fırçadır. Sadece 6 yaşından küçük çocuklar için daha az flor içeren macunlar kullanmak daha uygundur. Çünkü çocuklar kullanılan macunları yutabilmektedir. Fırça olarakta orta serlikte manuel bir fırça işinizi görecektir. Eğer ki elektrikli fırça ile fırçalamak isterseniz çok az fark olsada elektrikli fırçaların daha iyi fırçalamaya yardımcı olduğunu aklınızda bulundurabilirsiniz.

Elektrikli fırçalarda fırçalama tekniği biraz farklıdır. Yukarı aşağı hareket yapmanıza gerek yoktur. Sadece fırça başlığını gezdirerek fırçalayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: