Sağlıklı bir gülüş için doğru yerdesiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Nedir?

Ağız, sindirim kanalının girişidir. Ağızda oluşan olumsuz etkenler diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine neden olur. Ağza aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Dişlerin, besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve yüz simetrisinde önemli rolü vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve ısırmada da zorluk yaşarlar. Bu da psikolojik olarak, estetik olarak ve en önemliside sindirim sistemine gelen yükün artmasına neden olarak sağlığımızı etkiler.

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Ağız ve diş sağlığı sorunları sadece çiğneme ve estetiği etkilemez. Vücutta sistemik olarak:

⦁ Kalp ve dolaşımla ilgili problemler yaşanabilir.

⦁ Kronik bir şekilde baş gösterecek solunum rahatsızlıkları meydana gelebilir.

⦁ Çene kemiğinde bölgesel kemik erimesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

⦁ Gebeler için ise düşük ve erken doğum riskine neden olabilirler.

⦁ Mide ve bağırsak sistemine düşen yükü artırmakta ve işleyişini bozmaktadır. .

⦁ Diabet hastalarında insüline karşı direnci daha da çok artırmaktadır.

⦁ Enfekte dişler vücutta fokal enfeksiyon odakları oluşturarak sağlığınızı tehtit edebilir.

Ağız ve Diş Sağlığımı Nasıl Koruyacağım?

  • Öncelikle var olan hastalıklı dişlerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için hekiminize başvurmalısınız.
  • Sağlıklı bir ağızda dişleri her öğünden sonra en az 2 dk olacak şekilde, dişlerin tüm yüzeyine fırça kılları en az 4 defa temas edeceği şekilde fırçalanmalıdır.
  • Orta sertlikteki bir fırça ve florürlü diş macunu diş sağlığının temelini oluşturmaktadır. Fırçalama olmadan diğer tedaviler veya bakımlar bir işe yaramaz.
  • Satılan beyazlatıcı tozlar veya beyazlatma reçeteleri dişlerinize zarar verirler. Doktor kontrolünde olmayan bir beyazlatma dişlerinize sadece zarar verir.
  • Diş eti kanaması diş eti hastalığı belirtisidir. Dişlerde hassasiyet olası bir çürüğün habercisi olabilir. Dişlerde sürekli bir ağrı olması dişinizde büyük bir çürük olduğu ve kanal tedavisi ya da çekim tedavisi yapılması gerektiğinin habercisidir. Doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
  • Unutmayınız ki herhangi bir sorun hissettiğinizde ne kadar erken doktorunuza başvurursanız hem tedavi daha az maliyetli olacaktır hem de çok daha kolay bir işlemle bu hastalıklı durumdan kurtulabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: